گاز هلیوم

گاز هلیوم

گاز هلیوم

هلیوم یا Helium با نام اختصاری He، دومین عنصر شیمیایی در جدول تناوبی است.

این عنصر که در دسته ی گازهای نجیب قرار دارد، بی‌بو، بی‌رنگ، بی‌مزه و غیرسمّی است. این گاز خصوصیات منحصر به فردی دارد که هر کدام موجب کاربرد های ویژه ای برای هلیوم شده است. از جمله ی این ویژگی ها می توان به مواردی چون دومین عنصر سبک، سبک ترین گاز نجیب، پایین ترین نقطه جوش و … اشاره کرد.

فراوانی و جرم اتمی

هلیوم یک عنصر شیمیایی است که با عدد اتمی ۲ و وزن اتمی ۴٫۰۰۲۶۰۲ می باشد. دمای ذوب و جوش این ماده بسیار پایین می باشد از این رو در دمای اطاق و بیشتر موارد بصورت گاز است.

هلیوم بعد از هیدروژن دومین عنصر فراوان کیهان می باشد لذا از لحاظ فراوانی هم بعد از هیدروژن در جایگاه دوم قرار دارد.

بادکنک هلیومی امروزه در همه جا یافت می شود و این فراوانی ممکن است در ذهن افراد کاربرد گاز هلیوم را محدود به همین استفاده در بادکنک کند. در صورتی که گاز هلیوم به دلیل خصوصیات منحصر به فردش رفته رفته در زمینه های گسترده تری به کار گرفته می شود. از زمینه هایی که امروزه به استفاده از هلیوم روی آورده اند می توان به صنعت، پزشکی و نظامی اشاره کرد.

به برخی از این کاربرد ها در بخش زیر اشاره شده است:

کاربرد در صنعت

گاز هلیوم در کل عنصرهای موجود دارای کمترین نقطه جوش است(نزدیک به صفر مطلق). و این خصوصیت موجب شده است که حالت مایع این عنصر، بهترین وسیله برای خنک کردن در صنعت شود. علاوه بر این، استفاده از این گاز به عنوان گاز محافظ در جوشکاری با قوس الکتریکی، یکی از ده ها موارد استفاده گاز هلیوم در صنعت است.

کاربرد در پزشکی

از کاربرد های فراوان گاز هلیوم در پزشکی، می توان به وسیله ای به عنوان تشخیص بیماری های تنفسی استفاده کرد. از دیگر خصوصیات گاز هلیوم کوچک بودن آن است که موجب شده به عنوان ابزاری برای کمک به پزشکان تبدیل گردد. همچنین کاربرد دیگری که از کوچک بودن این گاز نشات میگیرد، استفاده برای تشخیص نشت دستگاه های پزشکی و غیر پزشکی است. مهمترین کاربرد گاز هلیوم در پزشکی هم خنک کردن آهن ربای ابر رسانا در دستگاه MRI  است.

کاربرد نظامی

حوزه کاربردی این گاز به بخش نظامی هم گسترس پیدا کرده به طوری که این گاز را به مهمترین عنصر در فرایند پاکسازی موشک بدل کرده است.

کاربرد در بادکنک

یکی از خصوصیات گاز هلیوم، سبک بودن آن است. که باعث می شود زمانی که در محیط قرار می گیرد، بالا برود. از این خاصیت این گاز در جهت شناور کردن بادکنک استفاده می شود. گاز های دیگری نیز موجود هستند که از هوای زمین سبک تر هستند و با پر کردن بادکنک با آنها، موجب بالا رفتن بادکنک خواهند شد.

نکته ی حائز اهمیت این است که گازهای دیگر با اینکه ارزان قیمت تر هستند و همان عمل گاز هلیوم را روی بادکنک انجام می دهند، ولی دارای خطرات بسیاری هستند. هلیوم بدلیل اینکه گاز نجیب است و واکنشی انجام نمی دهد و بی بو و غیر قابل اشتعال است، بهترین عنصر برای شناور کردن بادکنک است. اما متاسفانه برخی افراد به دلیل اطلاعات ناکافی و یا خرج هزینه کمتر از گازهای دیگر(مثل گازشهری، هیدروژن و …) برای پر کردن بادکنک استفاده می کنند. که علاوه بر داشتن کیفیت و طول عمر کمتر نسبت به بادکنک پر شده با هلیوم، می توانند باعث اشتعال و … بشوند.

بادکنک های تهران بالن با گاز هلیوم خالص(گرید۵) پر شده و با استفاده از این کیفیت از گاز علاوه بر رساندن احتمال اشتعال به صفر، بهترین کیفیت بادکنک هلیومی را عرضه می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + هشت =