کپسول یکبار مصرف هلیوم

این کپسول پر شده از گاز هلیوم خالص می باشد که در دو سایز ۱۳ و ۲۲ لیتری عرضه می شود. طراحی این مخازن به اینصورت است که پس از استفاده و خالی شدن مخزن دیگر قابلیت شارژ مجدد را ندارند.
مخازن ۱۳ لیتری قابلیت پر کردن ۳۰ بادکنک لاتکس ۹ اینچ  و یا ۲۰ الی ۲۳ بادکنک لاتکس ۱۲ اینچ را دارند.
با کپسول یکبار مصرف هلیوم امکان باد کردن هر نوع بادکنک(لاتکس،فویلی،بابل و …) وجود دارد.

کپسول یکبار مصرف گاز هلیوم

نسبت فشار گاز ذخیره شده

کپسول های یکبار مصرف هلیوم بر خلاف کپسول های صنعتی از حجم بالا و فشار گاز کم داخل مخزن برخوردارند به این معنا که کپسول های صنعتی قابلیت تحت فشار قرار دادن گاز را درون خود تا بیش از ۱۰۰ بار دارند ولی مخازن یکبار مصرف هلیوم از این حیث برخوردار نیستند.

تفاوت و مزایای کپسول های یکبار مصرف گاز هلیوم نسبت به کپسول های قابل شارژ

 • مزایایی که مخزن های یکبار مصرف نسبت به مخازن قابل شارژ دارند این است که هزینه خود مخازن یکبار مصرف(خالی از گاز) پایین تر از تمامی سیلندر های قابل شارژ می باشد. که این امر سبب می شود.
 • هزینه ای که بابت خود کپسول(خالی از گاز) قابل شارژ پرداخت می شود تنها با بازگشت ان نزد فروشنده قابل استرداد است ولی برای کپسول های یکبار مصرف این چنین نیست.
 • به صرفه ترین کپسول پرتابل برای کسانی که می خواهند خودشان اقدام به پر کردن تعداد کمی بادکنک با گاز هلیوم کنند.

مشخصات کپسول یکبار مصرف هلیوم

مشخصات کپسول یکبار مصرف هلیوم

قابلیت حمل اسان

سیلندر های یکبار مصرف هلیوم با داشتن وزنی در حدود ۳ کیلوگرم سبک ترین مخزن در میان مخازن گاز هلیوم می باشند و با ارتفاع ۴۲ سانتی متر به راحتی قابل انتقال می باشند.

کاربرد مصرف کپسول یکبار مصرف هلیوم

کپسول یکبار مصرف نسبت به کپسول های دیگر قابلیت پر کردن تعداد محدود تری از بادکنک را داراست از این رو برای مصرف در فروشگاه ها مناسب نیستند این کپسول منحصرا برای اشخاصی می تواند مناسب باشد که توان دسترسی به فروشگاه بادکنکی، امکان خرید بادکنک پر شده با هلیوم و انتقال آن را ندارند.

نحوه استفاده

از ویژگی های کپسول های یکبار مصرف هلیوم به استفاده آسان از آن می توان اشاره کرد که با به همراه داشتن رگلاتور مخصوص که بر روی آن نصب شده می توان بادکنک را با گاز هلیوم داخل مخزن باد کرد. این رگلاتور کنترل کننده فشار خروجی گاز داخل مخزن می باشد و گاز هلیوم داخل مخزن را به سمت بادکنک هدایت می کند.

نحوه استفاده از کپسول یکبار مصرف هلیوم

روش استفاده به اینصورت است که پس از باز کردن شیر کپسول بادکنک لاتکس یا فویلی را بر روی نازل سیاه رنگ خروجی رگلاتور قرار داده و به ان جهت می دهید از این طریق گاز از داخل مخزن به سمت بادکنک هدایت می شود و پس از باد شدن بادکنک و گره زدن بادکنک شیر کپسول را ببندید چرا که ممکن است نشت گاز از طریق رگلاتور صورت بگیرد.

نکات ایمنی

 • نازل خروجی از سیلندر یکبار مصرف هلیوم
  برای تنفس یا خوردن گاز هلیوم به هیچ وجه نازل سیلندر را داخل بینی یا دهان نکیند چرا که مخزن، حاوی هلیوم تحت فشار می باشد که باعث آسیب رساندن به ریه و شش ها می شود و خطرات جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.
 • استنشاق هلیوم از طریق سیلندر
  البته توصیه می شود هیچ گاه از گاز هلیوم برای تنفس(جهت تغییر صدا) استفاده نکنید چرا که با استنشاق گاز هلیوم اکسیژن لازم برای بدن تامین نشده و موجب بروز مشکلات تنفسی خواهد شد.
 • غیر قابل شارژ
  سیلندر های یکبار مصرف هلیوم قابلیت شارژ مجدد را ندارند و تلاش برای دوباره پر کردن این سیلندر ها می تواند موجب خطراتی برای شخص پر کننده(ترکیدن سیلندر) به همراه داشته باشد.
 • کپسول را در معرض گرما یا اتش مستقیم قرار ندهید
  با بالا رفتن دمای اطراف سیلندر دمای گاز درون سیلندر افزایش یافته و در پی ان فشار گاز داخل کپسول نیز افزایش می یابد ضمن اینکه سیلندر توان نگهداری فشار مشخصی از گاز را دارد از این رو افزایش دما می تواند خطراتی از قبیل تخلیه ناگهانی گاز از طریق سوپاپ اطمینان و یا ترکیدگی مخزن را موجب شود.