نکته مهم راجع به نگهداری کپسول هلیوم و انتقال آن

نگهداری کپسول هلیوم و انتقال آن

شاید با ساده پنداشتن این جمله که گاز هلیوم گازی است خنثی و بی خطر چشم خود را به نکات ایمنی از کپسول گاز ببندیم ولی در واقع هر دستگاه در بستری از نکات ایمنی و ضریب اطمینان ساخته می شود که در حین مصرف حتما باید به آن توجه بخصوص کرد.

محل نگهداری مناسب برای کپسول

نگهداری هر گاز درون سیلندر نیازمند شرایط محیطی مناسب خود می باشد و همینطور نگهداری کپسول هلیوم و انتقال ان دارای شرایط مختص خود می باشد.
کپسول هلیوم باید در یک فضای بسته، امن و با  تهویه مناسب قرار بگیرد. کپسول ها نباید در محیطی که نسبت به هوای بیرون ایزوله نیست قرار بگیرند. چرا که قرارگیری در معرض هوای مرطوب یا نمناک می تواند موجب زنگ زدگی کپسول شود، که این زنگ زدگی در ادامه می تواند باعث انفجار آن شود. کپسول باید به صورت ایستاده نگهداری شود که از آسیب به شیر یا نازل آن جلوگیری شود. دمای محلی که کپسول در آن نگهداری می شود نباید از مرز ۴۹ درجه عبور کند. همچنین محیطی که کپسول در آن قرار دارد باید به دور از هرگونه مواد محترقه باشد.

کپسول هلیوم را در مکانهای زیر نگهداری نکنید
  • مکان هایی که نمک و دیگر مواد خورنده در آن ها وجود دارد
  • برای مدت طولانی در ماشین
  • مکان هایی که در آنجا تردد زیاد است یا محل خروج اضطراری است. چرا که موجب افتادن کپسول و آسیب دیدن آن، خروج هلیوم و آسیب دیدن افراد حاضر می شود.

حمل و نقل کپسول گاز هلیوم

حمل و نقل کپسول گاز هلیوم

کپسول هلیوم، حاوی هلیوم است، که گازی غیرسمی و غیر قابل اشتعال است. از این رو حمل و نقل کپسول گاز هلیوم با خودرو می تواند انجام شود. البته که بخاطر فشار گاز درون کپسول، جابجایی کپسول به هیچ وجه نباید به صورت هوایی انجام شود، ولی می توان گفت جابجایی زمینی کپسول، به وسیله خودرو، با رعایت نکات ایمنی اصولا امن و بی خطر است. اما نکته ی مهمی که راجع به این گاز وجود دارد این است که سمی نیست، ولی وجود زیاد آن در محیط تنفسی انسان می تواند موجب خفگی شود( به دلیل کمبود اکسیژن). از این رو هنگام حمل و نقل کپسول، بهتر است مقداری پنجره ماشین باز باشد که در صورت وجود نشتی، دچار کمبود اکسیژن نشویم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =